Γιορτάζουν σήμερα 2 Απριλίου : Τίτος, Τίτης, Τίτα, Τίτη και Πολύκαρπος
Οι Βίοι των Αγίων:
Ο Άγιος Μάρτυς Πολύκαρπος έζησε κατά τους χρόνους της βασιλείας του ασεβούς Μαξιμιανού (286 – 305 μ.Χ.) και καταγόταν από την πόλη της Αλεξάνδρειας.
Ο Όσιος Τίτος ο Θαυματουργός, εορτάζεται επίσης στις 2 Απριλίου από την εκκλησία μας και αποτελεί μεγάλη εορτή της Ορθοδοξίας.
Ο Όσιος Τίτος αγάπησε τον Ιησού Χριστό και από νωρίς φρόντισε να γίνει πράξη το θέλημά του.
Ήταν μοναχός, ο οποίος βρισκόταν κοντά στον πλησίον του, βοηθώντας την πνευματική οικοδόμησή του. Ήταν σταθερός στην πίστη του στον Ιησού Χριστό και ο θεός τον αντάμειψε με το χάρισμα της θαυματουργίας. Μετά την αποδήμησή του στον Κύριο, το έργο του κρίθηκε σημαντικό και μεγάλο, καθώς άφησε πίσω του πολλούς μιμητές.
Ο Όσιος Τίτος είχε ως τροφή να πράττει το έργο και το θέλημα του Κυρίου. Ο Θαυματουργός Άγιος Πατέρας της Χριστιανικής Ορθόδοξης Εκκλησίας βοηθούσε τους συνανθρώπους του να βρουν το σωστό δρόμο, το δρόμο του θεού και η απήχησή του κρίθηκε ιδιαίτερα μεγάλη.
Ἀπολυτίκιον
Ἐν σοί Πάτερ ἀκριβῶς διεσώθη τό κατ᾽ εἰκόνα· λαβών γάρ τόν σταυρόν, ἠκολούθησας τῷ Χριστῷ, καί πράττων ἐδίδασκες, ὑπερορᾷν μέν σαρκός, παρέρχεται γάρ· ἐπιμελεῖσθαι δέ ψυχῆς, πράγματος ἀθανάτoυ· διό καί μετά Ἀγγέλων συναγάλλεται, Ὅσιε Τίτε τό πνεῦμά σου.
Ἐν σοί Πάτερ ἀκριβῶς διεσώθη τό κατ᾽ εἰκόνα· λαβών γάρ τόν σταυρόν, ἠκολούθησας τῷ Χριστῷ, καί πράττων ἐδίδασκες, ὑπερορᾷν μέν σαρκός, παρέρχεται γάρ· ἐπιμελεῖσθαι δέ ψυχῆς, πράγματος ἀθανάτoυ· διό καί μετά Ἀγγέλων συναγάλλεται, Ὅσιε Τίτε τό πνεῦμά σου.