Μια διαφορετική ορκομωσία πραγματοποιήθηκε σήμερα 24 Μαρτίου. 2020 στην 124 ΠΒΕ.
Πιο συγκεκριμένα εξαιτίας των έκτακτων μέτρων προστασίας και περιορισμού της παγκόσμιας επιδημίας του κορονοϊού η ορκομωσία της Β'ΕΣΣΟ 2020 πραγματοποιήθηκε παρουσία μόνο της στρατιωτικής ηγεσίας χωρίς άλλους προσκεκλημένους.
Επιπλέον σύμφωνα απόφαση του ΓΕΕΘΑ:
Στο πλαίσιο των μέτρων περιορισμού της διάδοσης του COVID 19 στο προσωπικό των Ενόπλων Δυνάμεων, αναστέλλεται η χορήγηση άδειας ορκωμοσίας 15 ημερών στους νεοσύλλεκτους οπλίτες θητείας.